Betlém u Matky Boží v Jihlavě

Ručně vyřezávaný a každoročně jinak postavený betlém v minoritském kostele Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě letos bude vystaven od 15. prosince 2024 do 2. února 2025. Současně buidou také vystaveny různé soukromé malé betlémy především jihlavských farníků.

Postavení tohoto betléma zabere zhruba jeden měsíc. Využije se přitom plocha asi 50 metrů čtverečních, spotřebuje se velké množství čerstvého mechu a kůry z lesa a postaví se zhruba 360 ručně vyřezávaných figurek a k nim desítky domků včetně 30 dřevěných zámků a hradů.

Podle minoritů z kostela Nanebevzetí Panny Marie jde zřejmě o největší Betlém na Vysočině (asi 50 m2, 360 figurek, 30 hradů a zámků). Počátky tohoto minoritského betléma sahají do druhé poloviny 19. století za kvardiánů A. R. P. CORNELIA BRUSTA a A. R. P. MANSUETA ADÁMKA.

Betlém je výsledkem dlouholeté práce celé řady lidových umělců. Nejstarší figurky vyřezával lodník AMBROŽ KHŐK, který se od dětství plavil po celém světě a ve volném čase se věnoval vyřezávání. Od něho pochází jesličky se Svatou Rodinou, Tři králové a jejich družina vyřezané z cedrového, mahagonového a jiných vzácných dřevin. Druhou část Betlému vyřezávala rodina BOUDNÝCH z Brtnice u Jihlavy. Od ní pocházejí hlavně figurky darovníků (Jihlavanů) připomínající jihlavské kroje; také figurky havířů s náčiním.

Postupně byl Betlém doplňován a upravován do dnešního stavu, zvlášť jihlavským malířem a řezbářem FRANZEM PETTANEM, který také každoročně Betlém stavěl až do roku 1945; ten rovněž zhotovil Betlém i pro město Drážďany.

Pohádkový ráz zvyšuje ještě množství nejrůznějších hradů, zámků, zřícenin i chaloupek, které tvořila bohatá fantazie jihlavských stavitelů i umělců (především GOTTFRIED MIKSCHE, HILARIUS SCHINDELKA, GUSTAV PFEIFER, JINDŘICH JINDRA, JAN a GUSTAV POKORNÍ, KAREL FISCHER a další). Mimo množství malých modelů má minoritský Betlém asi 30 velkých zámků a hradů, z nichž největší mají rozlohu 2 x 1 m. Každý má množství věžiček a ornamentů, ve kterých jsou zachyceny najednou snad všechny slohy. Renesanční ozdoby jsou sloučeny s gotickými oblouky, čínskými střechami a orientální nádherou. Mnohé modely jsou dělány podle skutečnosti. Modely domečků z březové kůry byly pořízeny zdejším farářem P. Aloisem Kadlecem (1964–1972). Betlém má dvě soupravy kulis (pozadí). „PALESTINU“, nebo „STŘEDOVĚKOU JIHLAVU“, které namaloval akademický malíř GUSTAV KRUMM (1948–1951). Tyto soupravy se pravidelně střídají. V roce 1952 byly všechny figurky opraveny a omalovány akad. malířem G. Krummem. V této době, podle archivního zápisu P. JAROSLAVA VESELÉHO, jihlavského rodáka, velkého betlemáře a celoživotního kaplana ve zdejším kostele, čítal Betlém kromě 30 domků a hradů, 360 figurek s příslušenstvím: Svatá Rodina (3 P. Marie, sv. Josef, Ježíšek v jesličkách, 3 andělé, volek, oslík); Tři králové (2 soupravy, 19 průvodců, 6 koní, 4 velbloudi, 3 sloni); 109 darovníků, jihlavských občanů; 6 havířů s náčiním; 119 oveček; 54 krav; 20 hus a několik slepic.